usługi geodezyjne Środa Śląska

Spór o granice działki ? co robić?

Właściciele działek zazwyczaj doskonale orientują się, gdzie kończy się należący do nich teren, a gdzie zaczyna ziemia sąsiada.
Ta wiedza często jednak opiera się na informacjach przekazywanych z pokolenia na pokolenie, co nie zawsze może pokrywać się ze stanem faktycznym lub też ? z zapisami w dokumentach. Wystarczy, że podczas kupna ziemi ten fakt nie został nigdzie zgłoszony ? wówczas może pojawić się spór o to, kto ma prawa do konkretnego gruntu. W takich sytuacjach niezbędny będzie geodeta, który wyznaczy granice działki i jeśli zajdzie taka potrzeba ? naniesie poprawki na już istniejące mapy.

Skorzystanie z pomocy uprawnionego specjalisty to gwarancja, że dokonane ustalenia zgadzają się ze stanem faktycznym.

Kiedy trzeba skorzystać z pomocy geodety?

usługi geodezyjne Środa Śląska Geodeta to osoba, która zajmuje się m.in. wyznaczaniem granic działek czy sporządzaniem dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę. Z jego usług korzystają zarówno osoby planujące budowę domu, jak i inwestorzy realizujący budowę autostrad, dróg publicznych czy też innych obiektów użyteczności publicznej. Pomoc geodety będzie również nieoceniona w przypadku sporów o granice działki ? praca fachowca z odpowiednimi uprawnieniami w tym przypadku daje gwarancję, że wyznaczone przez niego granice pokrywają się ze stanem faktycznym. Jak widać, zakres zadań geodety jest całkiem duży, a jego pomoc przydaje się w różnych sytuacjach.

Jakie są zadania geodety na placu budowy?

Podczas budowy domu konieczne jest dopełnienie wszelkich formalności, dzięki którym budynek stanie na działce legalnie.
Aby tak się stało, konieczne jest skorzystanie z usług geodety.

Specjalista musi pojawić się na placu budowy kilkukrotnie.

Przede wszystkim wyznacza granice działki oraz miejsca doprowadzenia przyłączy.

Warto też skorzystać z jego usług jeszcze przed sfinalizowaniem kupna ziemi, aby dowiedzieć się jak dokładnie przebiegają granice.

Ważnym zadaniem dla geodety jest również sporządzenie mapy do celów projektowych oraz wyznaczenie na terenie działki miejsca, w którym dokładnie stanie nasz dom.

Pamiętajmy przy tym, aby skorzystać z pomocy specjalisty z odpowiednimi uprawnieniami. .
Dodane: 26-10-2018 00:51

Tagi: geodezja geodeta budownictwo usługi Środa Śląska