O oryginalnych wykończeniach wnętrza

sufit. Może być zdobiony sztukateriami: listwami, rozetami lub gzymsami. Tradycyjne gipsowe cechuje między innymi niepowtarzalność wzorów, które można tworzyć według własnego projektu. Dostępne są też elementy z polistyrenu ekstr

O oryginalnych wykończeniach wnętrza Panele trójwymiarowe na ścianę mogą być bardzo ciekawym elementem dekoracyjnym. Zobacz:

Sztukateria w klasycznym wnętrzu

We wnętrzach inspirowanych stylem klasycznym ważnym elementem jest sufit. Może być zdobiony sztukateriami: listwami, rozetami lub gzymsami. Tradycyjne gipsowe cechuje między innymi niepowtarzalność wzorów, które można tworzyć według własnego projektu. Dostępne są też elementy z polistyrenu ekstrudowanego (XPS). To materiał twardy, wykorzystuje się go na ornamenty o wyrazistej stylistyce, podobnie jak sztukaterie z poliuretanu, który dodatkowo można wyginać. Rzadziej stosuje się droższe sztukaterie z granulatu Verofill ? glinokrzemianowych mikrogranulek połączonych żywicą.

Źródło: http://muratordom.pl/wnetrza/pokoje-dzienne-jadalnie/sztuka-harmonii-styl-klasyczny,68_5041.html


Ciekawostka - etnodizajn

Etnodizajn ? nurt we wzornictwie, propagujący łączenie elementów rękodzielnictwa i wyrobnictwa ludowego ze współczesnymi trendami. W zależności od wariantu może być cytatem z kultury ludowej umieszczonym w nowym kontekście, wplataniem akcentów folklorystycznych w przedmioty codziennego użytku, tudzież wykorzystaniem ludowych form i zasad produkcji.

Terminu tego używa się do opisania procesu występującego na gruncie polskim. Nie jest spolszczeniem angielskiego słowa, gdyż w słowniku języka angielskiego takie słowo nie istnieje. Przedrostek etno (od gr. ethnos oznaczającego rasę), w wypadku współczesnej Polski, gdzie naród rozumie się jako całość etniczną a nie polityczną, oznacza tożsamość narodową; natomiast dizajn jest celowym spolszczeniem angielskiego design i tworzy uczucie nowości.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Etnodizajn


Zasłony wracają do łask

Wystrój okien jest naprawdę bardzo ważny. Dzięki dobrze dobranym żaluzjom, roletom, czy zasłonom tworzymy nie tylko odpowiedni nastrój, ale też możliwość manipulowania światłem. Zasłony wracają ostatnio do łask i bardzo dobrze! Jeśli są z naturalnej tkaniny (jak len, czy bawełna) w jasnych barwach, to rozproszą dobrze światło i sprawią, że pomieszczenie będzie bardziej przytulne. Najlepiej wyglądają takie sięgające do podłogi. Bez zasłon trudno sobie wyobrazić idealną sypialnię. Na co zwracać uwagę przy wyborze zasłon? Przede wszystkim na materiał, kolor i wzór. Jasne zasłony w jednolitym kolorze, z częściowo przepuszczającego materiału sprawdzą się prawie wszędzie - zarówno w skandynawskim stylu, jak i w klasycznych wnętrzach, z ciemnym drewnem i stylowymi meblami. Dobrze zrównoważą również nowoczesny minimalizm. Jednak, jak szaleć to szaleć - wielokolorowe zasłony też mogą wyglądać świetnie, jednak tylko w pomieszczeniu odpowiednio dużym i takim, gdzie nie dzieje się za dużo (czyli nie ma wielu wzorów i kolorów). Ważne, żeby wiedzieć jaki efekt zamierzamy osiągnąć.