Odzież medyczna - ważna jest higiena

formy wegetatywne mikroorganizmów, ale nie zawsze usuwa formy przetrwalnikowe1. Zdezynfekowany materiał nie musi być jałowy. Dezynfekcja, w przeciwieństwie do antyseptyki dotyczy przedmiotów i powierzchni użytkowych. Wyniki dez

Odzież medyczna - ważna jest higiena

Wyniki dezynfekcji

Dezynfekcja (po polsku dosłownie oznacza odkażanie) ? postępowanie mające na celu niszczenie drobnoustrojów i ich przetrwalników1. Dezynfekcja niszczy formy wegetatywne mikroorganizmów, ale nie zawsze usuwa formy przetrwalnikowe1. Zdezynfekowany materiał nie musi być jałowy. Dezynfekcja, w przeciwieństwie do antyseptyki dotyczy przedmiotów i powierzchni użytkowych.

Wyniki dezynfekcji zależą od trzech czynników:

drobnoustroju ? gatunek, liczba, aktywność fizjologiczna,
środka dezynfekcyjnego ? właściwości chemiczne i fizyczne, stężenie, czas działania,
środowiska ? temperatura, wilgotność, pH, obecność materii organicznej, poziom kationów Ca2+ i Mn2+ itp.

Do dezynfekcji stosuje się metody fizyczne, chemiczne i termiczno-chemiczne1.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dezynfekcja


Co oferują nam osoby odpowiadające za zaopatrzenie medyczne

Najbardziej popularną działalnością prowadzoną przez firmy zajmujące się zaopatrzeniem medycznym jest sprzedaż sprzętów potrzebnych w codziennej pracy lekarskiej. Są to, zależnie od wielkości firmy, różnego rodzaju urządzenia. Większość trudniących się zaopatrzeniem medycznym przedsiębiorstw oferuje swoim klientom również wiele artykułów, które są jednorazowego użytku i które muszą być zamawiane w dużej ilości dla pacjentów, szczególnie dla tych znajdujących się w dużych szpitalach. Dlatego też można powiedzieć, że zaopatrzenie medyczne to bardzo zróżnicowana dziedzina i chyba nie można znaleźć dostawcy od produktów wszelkiego rodzaju, a wybór kilku może - wbrew pozorom - okazać się bardziej korzystny dla klienta.


zdrowie fizyczne

Zdrowie ? stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu, a nie tylko całkowity brak choroby czy niepełnosprawnościa1 (zob. dobrostan subiektywny). W ostatnich latach definicja ta została uzupełniona o sprawność do ?prowadzenia produktywnego życia społecznego i ekonomicznego? a także wymiar duchowy23.

Międzynarodowy Pakt Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych w art. 12 głosi: ?Państwa Strony niniejszego Paktu uznają prawo każdego do korzystania z najwyższego osiągalnego poziomu ochrony zdrowia fizycznego i psychicznego?, zobowiązując Strony do zapewnienia tego prawa.

Wyróżnia się:

zdrowie fizyczne ? prawidłowe funkcjonowanie organizmu, jego układów i narządów;
zdrowie psychiczne:
zdrowie emocjonalne ? zdolność do rozpoznawania emocji, wyrażania ich w odpowiedni sposób, umiejętność radzenia sobie ze stresem, napięciem, lękiem, depresją, agresją,
zdrowie umysłowe ? zdolność do logicznego, jasnego myślenia;
zdrowie społeczne ? zdolność do nawiązywania, podtrzymywania i rozwijania prawidłowych relacji z innymi ludźmi;
zdrowie duchowe ? u niektórych ludzi związane z wierzeniami i praktykami religijnymi, u innych osobisty zbiór zasad, zachowań i sposobów osiągania wewnętrznego spokoju i równowagi4.

Według Zygfryda Juczyńskiego mylne jest przedstawianie zdrowia i choroby jako przeciwstawnych krańców jednowymiarowej ciągłości5. Stan psychiczny chorego i życzliwość społeczna może równoważyć stan chorobowy. Natomiast problemy emocjonalne lub izolacja społeczna mogą sprawić, iż człowiek mimo pełnej sprawności fizycznej poczuje się chory4.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zdrowie