Zawodowy teoretyk?
Czy tytuły naukowe pomagają w pracy prawnika? Możemy zadać sobie to pytanie w chwili, gdy na stronie kancelarii widnieje informacja o tym, że dana osoba posiada doktorat czy nawet profesurę. Interesować nas jednak powinno tylko to, na ile ułatwi to nam prawidłowe rozwiązanie zaistniałego problemu ? ostatecznie naszym celem nie będzie dyskusja o filozofii prawa. Wszystko zależy jednak od konkretnej osoby.
Z jednej strony specjalizacja w historii swojego rzemiosła nie przekłada się bezpośrednio na większość spraw, ale z drugiej strony świadczy nie tylko o horyzontach intelektualnych zleceniobiorcy, ale także odgrywa pewną rolę w specyficznych sytuacjach. Chodzi o takie chwile, gdy potrzeba nam na przykład ekspertyzy dotyczącej ważności prawa do ziemi z XIX wieku, bo i takie przypadki się zdarzają. Ogólnie rzecz biorąc tytuły odgrywają dla nas rolę raczej drugorzędną, choć można je potraktować jako zachętę ? nie zaszkodzi to nam, a o jakości usług przekonamy się w praktyce. To opinie klientów i nasza decydują o wartości prawnika.
Gdy lekarz popełni błąd...
Duża liczba pacjentów skarży się na usługi, świadczone w niektórych szpitalach, w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Mówi się o ogromnej przepaści, między publiczną, a prywatną opieką lekarską. Nie powinno tak być, ponieważ oznacza to ogromną kategoryzację społeczeństwa. Niektórzy lekarze podchodzą bardzo lekceważąco do pacjentów, których nie stać na drogie badania i zabiegi ? muszą oni oczekiwać wiele miesięcy na ich terminy, gdy w grę wchodzi publiczne leczenie. Dochodzi do ogromnej liczby zaniedbań, zwłaszcza jeśli szpital nie może zapewnić personelowi odpowiednich warunków do leczenia chorych. Jeśli się jednak okaże, że doszło do jakiejś nieprawidłowości, pacjenci nie są zupełnie osamotnieni, ponieważ mogą starać się o odszkodowanie. Prawo stoi po ich stronie. Porady prawne również nie muszą wiele kosztować, ponieważ w ciągu ostatnich kilku lat rozwinęło się mnóstwo organizacji, wspierających ludzi w podobnych sytuacjach. Niektórzy prawnicy świadczą swoje usługi w czynie społecznym.
Aplikacja prokuratorska i sędziowska
Czasem zastanawia nas sposób dobierania ludzi na stanowiska takie jak sędzia i prokurator. To bardzo odpowiedzialne funkcje, dlatego też powinny zostać mądrze obsadzone. Nie rozumiemy jednak często tych procedur, a to przekłada się być może na zmniejszone zaufanie do tych urzędów. Oczywiście, nie można stwierdzić, że zawsze przedstawione poniżej wymogi będą spełnione, ale dają pewną nadzieję.
Aby zostać prokuratorem lub sędzia potrzeba przede wszystkim odbytej aplikacji i wysoko zdanych egzaminów. Nie należy to do prostych zadań ? już studia prawnicze są wymagające i wiele osób z nich rezygnuje, ale jeszcze większym wyzwaniem okazują się być testy konieczne do przejścia, aby móc podjąć takie przeszkolenie. Inny argument przemawiający za kandydatem to jego charakter. Osoba dążąca do wymienionych stanowisk powinna być nieskazitelna, a co za tym idzie niekarana. Opinie o niej wystawia także nadrzędna do niej jednostka, co ma eliminować wątpliwych moralnie osobników.